Սեմինարներ աղտոտիչների արտանետումների և տեղափոխման ռեգիստրի (ԱԱՏՌ) ու բնապահպանական տեղեկատվության մասին
Մարտի 17-ին Երևանի Օրհուս կենտրոնում կայացավ ԱԶԳԿ կենտրոնի կողմից իրականացվող «Սեմինարներ աղտոտիչների արտանետումների ու տեղափոխման ռեգիստրի (ԱԱՏՌ) և բնապահպանական տեղեկատվության մասին» ծրագրի ներկայացումը:
Հայաստանը ստորագրել է «Աղտոտիչների արտանետումների և տեղափոխման ռեգիստրի» մասին արձանագրությունը 2003թ. մայիսի 21-ին Կիևում կայացած նախարարների 5-րդ կոնֆերանսում:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող գործողություններն ուղղված են կառավարության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների (Մարզկենտրոններ և գործարար հասարակություն), ՀԿ-ների ու բնակչության խմբերի ակտիվ ներգրավվածությանը և համագործակցությանը հասարակության տեղեկացվածության բարձրացման գործընթացում, ինչպես նաև ակտիվ համագործակցությանը մարզային Օրհուս կենտրոններ հետ:
Ծրագրի նպատակն է
• Ընդլայնել հասարակության տեղեկացվածությունը Հայաստանի 3 մարզերում (Կոտայք, Լոռի, Սյունիք) ԱԱՏՌ-ի մասին:
• Նպաստել Հայաստանում բնակչության և ձեռնարկատերերի /գործարար հասարակության/ ներգրավմանը ԱԱՏՌ-ի ստեղծման և կատարման քաղաքականության մեջ:
Խնդրի նախապատմությունը
ԱԱՏՌ-ները արդյունաբերության կամ այլ աղբյուրներից առաջացած աղտոտիչների հաշվառման ռեգիստրներ են: Շատ երկրներում դրանք արդյունավետ գործիք են շրջակա միջավայրի կառավարման համար, քանի որ դեպի օդ, ջուր և հող տարբեր թունավոր նյութերի արտանետումների և տեղափոխման մասին կառավարության, արդյունաբերության և հանրության համար իրազեկման աղբյուր են:
Աղտոտիչների արտանետումների և տեղափոխման ռեգիստրի մասին արձանագրությունը ընդունվել է 2003թ. մայիսի 21-ին Օրհուսի կոնվենցիայի մասնակից կողմերի` Կիևում կայացած Եվրոպայի բնապահպանության նախարարների 5-րդ կոնֆերանսում:
ԱԱՏՌ արձանագրության հիմնական նպատակն է ընդլայնել տեղեկատվության մատչելիությունը հասարակության համար` ստեղծելով ԱԱՏ մասին հետևողական, համապարփակ, համազգային ռեգիստրներ, որոնք կարող են աջակցել հասարակության մասնակցությանը, բնապահպանական որոշումների ընդունմանը, ինչպես նաև նպաստել շրջակա միջավայրի պահպանությանը և աղտոտման նվազեցմանը:
2007թ. նոյեմբերի 6-8-ը Երևանում տեղի է ունեցել «Հայաստանում Օրհուսի կոնվենցիայի ԱԱՏՌ մասին արձանագրության դրույթների համաձայն պարտականությունների և իրավունքների վերաբերյալ» ազգային գիտաժողով, որը կազմակերպվել է ԵԱՀԿ «Շրջակա միջավայրի անվտանգության նախաձեռնության»
շրջանակներում ՀՀ բնապահպանության նախարարության նախաձեռնությամբ, ՄԱԿ-ի ԵԱՀ Օրհուսի կոնվենցիայի քարտուղարության և ԵԱՀԿ-ի երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:

Activities :: Current Programs
Protocol on PRTR adopted at an extraordinary meeting of the Parties to the Aarhus Convention on 21 May 2003 on the framework of the fifth Ministerial Conference "Environment for Europe", Kiev, 21-23 May 2003.
The objective of the PRTR Protocol is to enhance public access to information through the establishment of coherent, nationwide pollutant release and transfer registers (PRTRs). Although regulating information on pollution, rather than pollution directly, the Protocol is expected to exert a significant downward pressure on levels of pollution.
The workshop was held on November 6-8, 2007 in Yerevan, within the framework of the OSCE "Environment and Security Initiative", by the initiative of the RA Ministry of Nature Protection and with the assistance of the UNECE Secretariat to the Aarhus Convention and the OSCE Yerevan Office.
The President of the NGO SECND in 2008 took part in preparation, edition and publication of Guidance on Implementation of the UN ECE Protocol on Pollutant Release and Transfer Registers.
The main goal of the project is to prevent and reduce the environmental pollution in the country.
Project objectives.
• To raise public awareness on the PRTR issue in three regions of Armenia (Kotayk, Lori and Syunik)
• To promote involvement of population and business communities in the development and implementation of the PRTR policy in Armenia.
The Republic of Armenia signed the PRTR Protocol in 2003, during the fifth Environment for Europe Ministerial Conference held in Kiev.
The project activities will be focused on the active involvement and cooperation of all relevant Governmental and local self-governance bodies (Regional Municipalities, business community), NGOs, population groups, ensuring their participation in awareness raising campaign and close cooperation with the regional Aarhus Centers.
Expexted results of the project are
• Awareness is raised on PRTR Protocol among the Regional Governmental Authorities, business community and general population.
• Report on each seminar is prepared and relevant recommendations are developed for further implementation of PRTR system in Armenia.