Դասընթացի նպատակն էր բարձրացնել բուհերի ադմինիստրատորների մասնագիտական մակարդակը հետբուհական կրթության կառավարման ոլորտում:
Դասընթացին մասնակցել են 19 ունկնդիր Հայաստանի բուհերից և 4-ը՝ արտասահմանից՝ Բուլղարիայից, Ռուսաստանից, Սերբիայից և Ուկրաինայից(տես մասնակիցների ցուցակը): Արտասահմանյան մասնակիցները ընտրվել էին մրցութային կարգով: Մրցույթի հայտարարությունը ուղարկվել էր ԱՊՀ երկրների և Արևելյան Եվրոպայի տարբեր կազմակերպություններ և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, ինչպես նաև այն անձանց և հաստատություններին, ովքեր մասնակցել էին նախորդ` 2004 և 2006 թվականներին անցկացված ամառային դպրոցների մրցույթներին:
Որպես դասավանդողներ հրավիրվել էին պրոֆեսոր Ալգիրդաս Վալիուլիսը (Վիլնյուսի Գեդիմինաս տեխնիկական համալսարան) և պրոֆեսոր Գեորգի Բաժան (Դեբրեցենի համալսարան, Հունգարիա):
Կազմվեց "Reader" դասախոսների ուղարկած նյութերով և բաժանվեց մասնակիցներին` դասընթացին նախապատրաստվելու համար: "Reader"-ի նյութերը տեղադրված են նաև մեր կայքում:
Դասընթացն անցկացվեց 2008թ. հունիս 2-ից մինչև հունիսի 13-ը, Երևանի պետական համալսարանում՝ Վարդգէս և Ռիթա Պալեանների անվան դահլիճում, որը ունի համապատասխան սարքավորումներ համընթաց թարգմանություն ապահովելու համար:
Բացման արարողությանը մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ԲՀԻՕՀ Հայաստանյան մասնաճյուղից, Կրթության և գիտության նախարարությունից, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայից, տարբեր համալսարաններից, միջազգային և հասարակական կազմակերպություններից: ԱԶԳԿ կենտրոն ՀԿ նախագահ Գայանե Ղուկասյանը բացեց արարողությունը: Այնուհետև ողջույնի խոսք հղեցին ԵՊՀ պրոռեկտոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը, Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահ Արմեն Թռչունյանը, ԲՀԻՕՀ Հայաստանյան մասնաճյուղի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Ամիրյանը և Ամառային դպրոցի հրավիրված դասախոսներից մեկը` Ալգիրդաս Վալիուլիսը (Լիտվա): Օդեսայի պետական տնտեսական համալսարանի ներկայացուցիչ Նատալյա Մեջիբովսկան, որը երկրորդ անգամ էր մասնակցում ԱԶԳԿ կենտրոնի կազմակերպած ամառային դպրոցին, ողջունեց բոլորին մասնակիցների անունից:
Ամառային դպրոցի ընթացքում հիմնական դասախոսությունները կարդացին Ալգիրդաս Վալիուլիսը (22 ակադեմիական ժամ) և Գեորգի Բաժան (22 ակադեմիական ժամ): Հայաստանում Բոլոնիայի գործընթացի իրավիճակը ներկայացրեց Երևանի պետական համալսարանի պրոռեկտորի տեղակալ Արմեն Բուդաղյանը (2 ակադեմիական ժամ):
Հայ մատենագրության զարգացումը մասնակիցներին ներկայացնելու նպատակով ծրագրի ընթացքում կազմակերպվեցին կրթական այցելություններ Մատենադարան, ԵՊՀ գրադարան, Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի գրադարան և Հայ դասական գրականության թվայնացման գրադարան: Կազմակերպվեցին նաև մշակութային ծրագրեր` այցելություն Ծիծեռնակաբերդ, Էջմիածին, Զվարթնոց, Հայոց ցեղասպանության թանգարան, Էրեբունի թանգարան, դասական երաժշտության համերգ Հայաստանի պետական պատկերասրահում:
Ամառային դպրոցի կազմակերպչական աշխատանքների և դասախոսությունների մակարդակի գնահատման համար բոլոր մասնակիցներին բաժանվեցին գնահատման թերթիկներ: Մասնավորապես, «Ի՞նչ եք կարծում, ստացած գիտելիքները ի՞նչ չափով կկիրառեք Ձեր հետագա գործունեության ընթացքում» հարցին մասնակիցների 78,3%-ը դրական պատասխան է տվել, իսկ «Բավարարվա՞ծ եք արդյոք դասընթացների կազմակերպման մակարդակով» հարցին` 95,7%-ը: Հարցաթերթիկներում տեղ գտած պատասխանները մանրակրկիտ վերլուծության են ենթարկվել և հաշվի կառնվեն կազմակերպության հետագա գործունեությունը կազմակերպելիս:
Դասընթացը կազմակերպվել էր Երևանի պետական համալսարանի հետ համատեղ և ԲՀԻՕՀ Հայաստանյան մասնաճյուղի աջակցությամբ: Գործուն մասնակցություն են ունեցել նաև Հայաստանի Հանրապետության Կրթության և գիտության նախարարությունը, Կրթության ազգային ինստիտուտը:
Ամառային դպրոցի աշխատակազմը իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում բոլոր գործընկերներին և աջակիցներին:

The purpose of this training course was to raise the professional skills of university administrators in the field of post-graduate education administration. There were 19 participants from different universities of Armenia and 4 participants from foreign universities, Bulgaria, Russia, Serbia and Ukraine (see the list of participants). Foreign participants were chosen as the result of competition. The announcements were sent to different foreign organizations and higher educational institutions including the institutes in CIS and Eastern Europe which had sent their participants to the previous Summer Schools in 2004 and 2006.
Two lecturers were invited: Dr. Algirdas Valiulis from Vilnius Gediminas Technical University and Dr. Gyorgy Bazsa from University of Debrecen, Hungary.
The "Reader", including materials sent by the lecturers of the Summer School was completed and given to the participants for preparing for the Summer School. Here You can find the electronic version of the materials of the Reader.
Summer School was held at the YSU, in the Conference Hall after Rita and Vartges Paleyan, which is equipped for simultaneous translation. Representatives from OSI-Armenia, the National Academy of Science of Armenia, Ministries, Universities, international and social organizations were invited to take part in the opening ceremony of the Summer School. The President of the "Scientific and Educational Center of National Development" non-governmental organization Gayane Ghukasyan opened the ceremony. Then Alexander Grigoryan, the vice-rector of the YSU, Armen Trchunyan, the president of the Supreme Attestation Committee, David Amiryan, deputy director of OSI AF-Armenia and Professor Algirdas Valiulis from Lithuania greeted the participants. Nataliia Medzhibovska, the representative of the Odessa State Economic University, who was participating in the Summer School for the second time made a greeting speech on behalf of the participants.
During the Summer School the main lectures were delivered by Algirdas Valiulis from Lithuania (22 academic hours), Gyorgy Bazsa from Hungary (22 academic hours) and one lecture by Armen Budaghyan from Armenia.
During the program educational visits to Matenadaran, library of the YSU, the library of the American University of Armenia, digital library of classical Armenian Literature were organized. There were also cultural programs including visits to Tsitsernakaberd, the museum of the Armenian Genocide, the Erebuni museum, the 20th century classical concert in Art Gallery, Echmiatsin, Zvartnots.
For the assessment of the Summer School evaluation lists (in Armenian and in English) were distributed to all the participants. The analyses of the evaluation lists showed that to the questions "To which extent the course contributed to the progress of your knowledge in Education Administration?" and "Are you generally satisfied with the organization level of the courses?" 78,3% and 95,7% of the participants gave positive answers.