դոնոր - ԲՀԻՕՀ Հայաստանյան մասնաճյուղ (OSIAF-Armenia)
2006թ. մարտի 1-ից մինչև հուլիսի 30-ը ԱԶԳԿ կենտրոնը Երևանի պետական համալսարանի հետ համատեղ հաջողությամբ իրականացրեց ևս մեկ ծրագիր՝ ամառային դպրոց «Կրթության կառավարումը Բոլոնիայի գործընթացի շրջանակներում» թեմայով:
Դասընթացի նպատակն էր բարձրացնել բուհերի ադմինիստրատորների մասնագիտական մակարդակը կրթության կառավարման ոլորտում, նպաստել կրթության բարեփոխումներին Հայաստանում: Բոլոնիայի գործընթացին Հայաստանի միանալու հետ կապված` երկրում սկսվել է բարձրագույն կրթության ոլորտում արմատական ռեֆորմների գործընթացը: Բնական է, որ այդ փոփոխություններին համահունչ պետք է նորացվեն նաև բարձրագույն կրթության կառավարման մեթոդները:
Դասընթացին մասնակցեցին 30 ունկնդիրներ, որոնցից 5-ը՝ արտասահմանից` Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, 4-ը՝ Հայաստանի մարզերի պետական բուհերից, 21-ը` Երևանի պետական և ոչ պետական հավատարմագրված բուհերից (տե՛ս մասնակիցների ցուցակը): Որպես դասավանդողներ հրավիրվել էին պրոֆեսոր Անդրեյս Ռաուհվարգերսը (Եվրոպական տարածաշրջանում բարձրագույն կրթությանը վերաբերող որակավորումների ճանաչման մասին Լիսաբոնի կոնվենցիայի կոմիտեի նախագահ, Եվրախրոհրդի բարձրագույն կրթության և հետազոտությունների կոմիտեի անդամ, Բոլոնիայի ծրագրի իրականացման խմբի անդամ, 2005-2007թթ. Բոլոնիայի գործընթացի գնահատման աշխատանքային խմբի ղեկավար) և պրոֆեսոր Տատյանա Կոկեն (Լատվիայի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակներում գործող «Կրթություն բոլորի համար» Ազգային ֆորումի գործադիր տնօրեն, Լատվիայի պետական համալսարանի մանկավարժության և հոգեբանության ինստիտուտի տնօրեն), որոնք իրենց գործուն մասնակցությունն ունեին Բոլոնիայի գործընթացով զբաղվող եվրոպական կառույցների աշխատանքներում: Մեկական դասախոսություն կարդալու համար հրավիրվել էին նաև Ա. Գրիգորյանը ԵՊՀ-ից և Ա. Բուդաղյանը ԵՊՃՀ-ից: Նախքան դասընթացը դպրոցին նախապատրաստվելու նպատակով մասնակիցներին բաժանվեց "Reader"` կազմված դասախոսների ուղարկած նյութերից:
Դասընթացի բացման արարողությունը անցկացվեց 2006թ.-ի հուլիս 3-ին Երևանի պետական համալսարանում՝ Վարդգէս և Ռիթա Պալեանների անվան դահլիճում,: Բացման արարողությանը հրավիրված էին ներկայացուցիչներ ԲՀԻՕՀ Հայաստանյան մասնաճյուղից, ՀՀ ազգային ժողովից, ՀՀ գիտությունների ակադեմիայից, նախարարություններից, համալսարաններից, միջազգային և հասարակական կազմակերպություններից: Ամառային դպրոցը բացեց ԱԶԳԿ նախագահ Գայանե Ղուկասյանը: Այնուհետև մասնակիցներին ողջունեցին ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանը, ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար պրն Լ. Մկրտչյանը, ԲՀԻՕՀ Հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Լ. Մինասյանը և Լատվիայի համալսարանի պրոֆեսոր Տատյանա Կոկեն:
Դասընթացը տեղի ունեցավ 2006թ.-ի հուլիս 3-ից մինչև հուլիսի 14-ը, Երևանի պետական համալսարանի Վարդգէս և Ռիթա Պալեանների անվան դահլիճում, որը կահավորված է համապատասխան սարքավորումներով` համընթաց թարգմանություն ապահովելու համար: Ծրագրի շրջանակներում կատարվեցին այցելություններ համալսարաններ, որոնց կրթական համակարգը տարբերվում էր ավանդականից: Հուլիսի 8-ին մասնակիցները այցելեցին Ռուս-հայկական սլավոնական համալսարան և Պետական ճարտարագիտական համալսարան: Սլավոնական համալսարանում կրթական ծրագրերի զարգացման գծով պրոռեկտոր Սամվել Մխիթարյանը ներկայացրեց այն նորամուծությունները, որոնք համալսարանը ծրագրում էր իրականացնել Բոլոնիայի գործընթացի շրջանակներում: Պետական ճարտարագիտական համալսարանի պրոռեկտոր Արմեն Բուդաղյանը պատմեց համալսարանի ձեռքբերումների մասին կրեդիտային համակարգի ներդրման ոլորտում: Ունկնդիրներին ներկայացվեց նաև համալսարանի նոր թվայնացված գրադարանը: Հուլիսի 13-ին կազմակերպվեց այցելություն Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան, Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարան և Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիա: Ամերիկյան համալսարանից պրն Բուռնազյանը, Ֆրանսիական համալսարանից պրն Պոլ Ռուսսեն և Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայից պրն Բիչախչյանը ներկայացրեցին իրենց համալսարանների առանձնահատկությունները:
Հիմնական դասախոսությունները կարդացին պրոֆեսորներ Տատյանա Կոկեն (20 ակադեմիական ժամ) և Անդրեյս Ռաուհվարգերսը (20 ակադեմիական ժամ): Հայաստանում Բոլոնիայի գործընթացի իրավիճակը ներկայացրեցին Երևանի պետական համալսարանի ուսումնական գծով պրոռեկտոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը և Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի պրոռեկտորի տեղակալ Արմեն Բուդաղյանը:
Դասընթացի ավարտից հետո կազմակերպվեց Հայաստանի բուհերի ռեկտորների կլոր սեղան, որը վարում էր 2005-2007թթ. Բոլոնիայի գործընթացի գնահատման աշխատանքային խմբի ղեկավար Անդրեյս Ռաուհվարգերսը:

With the joint efforts of the NGO Scientific and Educational Center and Yerevan State University another summer school "Educational Management in the Framework of the Bologna Process" was implemented from March 1 to July 30, 2006.
The purpose of the two-week training course was to raise the professional skills of university administrators in the field of education administration and to promote the educational reforms in Armenia. There were 21 participants from Yerevan state and non-state licensed Universities, 4 from the State Universities of the Armenian regions and 5 from foreign countries: Georgia, Russia and Ukraine (see the list of participants). The main lectures were delivered by professor
Andrejs Rauhvargers (President of the Lisbon Recognition Convention Committee, Bureau Member of Council of Europe Higher Education and Research Committee, Bologna Follow-up Group Member, Chair of the Bologna Stocktaking Working Group 2005-2007) and professor
Tatjana Koke (Corresponding Member of Latvian Academy of Sciences, Executive Director "Education for All" National Forum, UNESCO, professor at the Faculty of Education and Psychology, University of Latvia, Minister of Education and Sciences of the Republic of Latvia). The state of Bologna Process in Armenia was presented by
Aleksandr Grigoryan, Vice-rector on Education Activities of YSU and
Armen Budaghyan, Deputy Vice-rector of SEUA for Graduate Studies.
Before the beginning of the courses, the participants were given the "Reader" composed of the materials sent by the lecturers.
The opening ceremony of the Summer School was held in YSU, in the Conference Hall after Rita and Vartges Paleyan on July 3, 2006. Representatives from OSI-Armenia, the National Assembly of RA, the National Academy of Science of Armenia, Ministries, Universities, international and social organizations were invited to take part in the opening ceremony of the Summer School. The President of the "Scientific and Educational Center for National Development" non-governmental organization Gayane Ghukasyan opened the ceremony. Then Aram Simonyan, the Rector of the YSU, Levon Mkrtchyan, the Minister of Education and Science of RA, Larisa Minasyan, the director of OSI AF-Armenia and Professor Tatjana Koke from Latvian University greeted the participants.
Summer School was held at the YSU, in the Conference Hall after Rita and Vartges Paleyan, which is equipped for simultaneous translation, from July 3 to July 14, 2006. In the framework of the program visits to Universities, the educational system of which defers from the traditional ones, were organized. The participants visited the new digital library of the YSU, American University in Armenia, French University in Armenia, Russian-Armenian (Slavonic) University, State Engineering University of Armenia and European Regional Educational Academy.
A round table, conducted by professor Andrejs Rauhvargers, was organized at the end of the program, the participants of which were the rectors of the Armenian Universities.