«ԱԶԳԿ կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը 2009թ. նոյեմբերի 30-ից մինչև դեկտեմբերի 11-ը անց է կացրել երկշաբաթյա ձմեռային դպրոց՝ «Բարձրագույն կրթության եվրոպական չափայնության խթանումը» թեմայով:
Նախագծի նպատակը կրթական ծրագրերի մեթոդոլոգիայի, պլանավորման, հեղինակման, դասավանդման և գնահատման բնագավառներում բուհերի վարչական
աշխատողների և դասավանդողների գիտելիքների մակարդակի բարձրացումն է:
Դասընթացի հիմնական թեմաներն են.
-
Եվրոպական չափայնության խթանումը` որպես Բոլոնիայի գործընթացի ուղղություն
Ելքային կրթական արդյունքներ
Եվրոպական «թյունինգ» նախագիծը
Համադրելի ծրագրեր կազմելու մեթոդաբանությունը
Բարձրագույն կրթության բազմամակարդակ ուսումնական ծրագրեր կազմելու մեթոդաբանության մշակումը:
Դասընթացի բացման և փակման արարողություններին ներկա էին բազմաթիվ հյուրեր համալսարաններից և միջազգային տարբեր կազմակերպություններից:
Դասընթացին մասնակցեցին պետական և ոչ պետական բուհերի, միջազգային և պետական կրթական կառույցների 29 ներկայացուցիչներ (տես մասնակիցների ցուցակը):
Որպես դասավանդողներ հրավիրվել էին Բոլոնիայի գործընթացի փորձագետներ Մեծ Բրիտանիայից` պրոֆեսոր Էնդի Գիբսը (Նեփիեր համալսարան, Էդինբուրգ) և պրոֆեսոր Թերենս Կլիֆորդ-Ամոսը (Քրայստ Չըրչ համալսարան, Քանթըրբրի): Հայաստանը ներկայացնում էր ԵՊՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտորի տեղակալ
Արմեն Բուդաղյանը: Դպրոցին մասնակցեց նաև ուսանողության ներկայացուցիչ, «Կրթություն և տեղեկատվություն հանուն զարգացման» ՀԿ նախագահ Գևորգ Թամամյանը: Նա ներկայացրեց Բոլոնիայի համակարգի մասին բուհերի ուսանողների և դասախոսների իրազեկության բարձրացման ուղղությամբ ՀԿ-ի կատարած աշխատանքները:
Ծրագրի վերջում մասնակիցները կլոր սեղանի ֆորմատով քննարկումներ կազմակերպեցին Երևանի պետական կոնսերվատորիայում և «Եվրասիա» միջազգային համալսարանում՝ իրենց ձեռք բերած գիտելիքները ներկայացնելով այդ բուհերի դասախոսական անձնակազմին և ուսանողներին: Մասնակիցներին շնորհվեցին մասնակցության հավաստագրեր:
Ձմեռային դպրոցի մասնակիցներին շնորհվեցին հավաստագրեր:
«ԱԶԳԿ կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը ԲՀԻՕՀ–ի հայաստանյան մասնաճյուղի աջակցությամբ և Երևանի պետական համալսարանի բազայի հիման վրա արդեն երկու անգամ բուհերի ադմինիստրատիվ աշխատողների համար կազմակերպել է միջազգային ամառային դպրոցներ.
-2006 թվականին
«Կրթության կառավարումը Բոլոնիայի գործընթացի շրջանակներում» թեմայով ամառային դպրոց, որի ընթացքում քննարկվեցին ինչպես Բոլոնիայի հռչակագրի բոլոր կանոնակարգերը , այնպես էլ Հայաստանի ձեռքբերումները այդ գործընթացի իրականացման գործում,
-2008 թվականին
- «Կրթության եռաստիճան համակարգը Բոլոնիայի գործընթացի շրջանակներում» թեմայով ամառային դպրոց, որի ընթացքում քննարկվեցին հետբուհական կրթության կառավարմանը վերաբերող հարցեր:

"The promotion of European Dimension in higher educational institutions"
From November 30 until December 11, NGO SECND held a two-week winter school under the topic of "The promotion of European Dimension in higher educational institutions".
The purpose of the project was to raise the administrators’ and lecturers’ level of knowledge of the methodology, planning, authorship, teaching, and assessment fields.
The basic topics of the course were:
• The promotion of European Dimension as a part of Bologna process
• Learning outcomes
• The European "tuning" project
• The methodology of making comparable programs
• The methodology of making multilevel higher educational programs.
Many guests from Universities and different international organizations were present on the opening and closing ceremonies of the winter school. 29 representatives from state and non-state Universities, international and state organizations (see the participants' list) participated in the course.
Such specialists of Bologna process as the professor Andy Gibbs (from Napier University, Edinburg) and the professor Terrance Clifford-Amos (from Christ Church University, Canterbury) were invited from Great Britain as the lecturers of the school. Armen Budaghyan, Associated Vice rector on Education Activities of YSU, represented Armenia. Among the participants of the school was also a student representative, "Education and Information for the Development" NGO's president Gevorg Tamamyan. He presented the actions that have been taken in order to raise the level of students and lecturers’ awareness of Bologna system.
At the end of the program the participants held a round table discussion in the Yerevan State Conservatory and in the "Eurasia" International University introducing their gained knowledge to the lecturers and students of these Universities.
Certificates of participation were then given to the round table discussion and winter school participants.
Andy Gibbs Terence Clifford-Amos
Armen Budaghyan Gevorg Tamamyan
NGO SECND with the support of OSI-Armenia and on the basis of YSU , has organized international summer schools for the administrators of Universities twice.
During the summer school of 2006, the topic of "Educational management under the Bologna process", not only covered all of the regulations of the Bologna declaration but also the benefits of Armenia in the process of its realization.
In 2008 NGO SECND organized a summer school under the topic of "The 3-Level Educational System Under the Bologna Process". During this summer school, questions relating to the management of graduate studies were discussed.